TÜRKÜN YENİ YILI NARDUGAN’DIR .YENİ YIL BEREKET GETİRSİN ÜLKEMİZE…SAĞLIK MUTLULUK BARIŞ HUZUR DOLU BİR YIL OLSUN….HOŞGELDİN 2021..

Bayramınız kutlu olsun… Güneşin geceye zaferi kutlu olsun..

 

 

Türklerin yüzyıllardır sürdürdüğü Nardugan (Nartugan) ismiyle bilinen ‘yeniden doğuş bayramı’ 21 Aralık’ta kutlanıyor. Dönenceye (ekinoks) göre en kısa gündüz, en uzun gecenin yaşandığı 21 Aralık’tan sonra yeni yılın geldiğine inanırlardı. Bu Türklerin motiflerine ve kilimlerine yansımıştır. Çam ağacı süslemelerinin nedeni buydu. İşte bu ağaç süslemelerinin adına ‘Hayat Ağacı’ deniyordu.  Türklerin yeniden doğuş bayramı olan ve NARDUGAN (Nartugan) denilen bayram 21 Aralık’ta başlıyor 21 Mart’da Nevruz olarak tamamlanıyor. Çünkü 21 Mart ekinoksta (dönence) gece ve gündüz eşitleniyor. 21 Mart’ta bahar geliyor, doğa yeniden canlanıyor. İşte çam ağacı süslemelerinin önemi de buradan geliyor. Çünkü adına ‘Hayatı Ağacı’ deniyordu.

 

Türklerin Nardugan (yeniden doğuş) bayramı yüzyıllar sonra Hristiyanlar tarafından aparılarak 24 Aralık İsa’nın doğumu (Noel) olarak uyarlandı. Oysa bu İsa’dan yüzyıllar öncesinden Orta Asya’da kutlanan bir Türk yeni yılı kutlama bayramıydı. Hristiyanların simgesi Noel Baba olarak bilinen hikayeleri de yine bir Türk geleneğinden aparıldı. Çünkü Noel Baba denilen kişinin yaşadığı iddia edilen yıllardan yüzyıllar öncesinde Orta Asya’da ‘Ayaz Ata’ ve ‘Kar kız’ hikayesi vardı. Ayaz Ata Türk Mitolojisine göre kışın soğukta ortaya çıkan, kimsesizlere ve açlara yardım eden, garipleri sevindiren bir efsaneydi.

(Nar=güneş, Tugan, dugan=doğan) Yani anlamı Doğan güneş. Türkler o dönem Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen’e dualar ediyorlar.Duaları Tanrıya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan.Bu bayram için, evler temizleniyor.Güzel giysiler giyiliyor.Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar.Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar.

Özbeklerde Ayoz Bobo, Kırgızlarda Ayaz Ata (Аяз Ата), Kazaklarda Ayaz Ata(Аяз Ата), Azerbaycan Türklerinde Şahta Baba, Tatarlarda Qış Babay, Başkurtlarda Kış Babası olarak bilinir ve ‘Kar Kızı’ adında bir de kızı veya torunu vardır.

 

 

 

 

 

 

 

Nurcihan UĞUREL

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.