Atatürk Üniversitesi n Açıklamaya göre Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Doğu Anadolu Gözlemevi (DWI) Avrupa Birliği'ni temsil eden proje oyuncusu Cahit Greenleaf, Avrupa Araştırma Altyapıları Stratejisi sitesinde Stratejik Çalışma Grubu'na seçildi.

Rektör Prof.Dr. Omar Çomaklı astronomi, astrofizik ve Türkiye'nin astroparçacık bölgelerinin Atatürk Üniversitesi'ni temsil etmekten çok memnun olduğunu söyledi Yeşilyaprak.

DAG'nin ulusal çapta bir Ar-Ge altyapısına sahip olduğunu ve devlet tesisleri ile uygulandığını belirten Çomaklı, "Bu bağlamda en büyük pay Strateji ve Bütçe Müdürlüğümüze ait. İdari olarak üniversitemize kesintisiz destek sağlamaya devam ediyor , ekipman ve altyapı.

Çomaklı, bölge ve il için son derece önemli olan DAG'ın yan birimleri olarak kurulması planlanan Optomekanik Araştırma Laboratuvarı ve Ayna Kaplama Sisteminin özellikle büyük ölçekli optik sistemlere ve uzay teknolojilerine hizmet edeceğini belirtti.

Çomaklı şunları kaydetti:

"DAG'ın sadece uzayında değil, aynı zamanda uzay teknolojileri ve atmosfer bilimlerinde yenilikleri ve farklılıkları ile konumu açısından büyük adımlar atma fırsatı sağlayacağına inanıyorum. uzay bilimleri ile Farklı disiplinlerle yürütülen projeler kapsamında çalışan ve aynı zamanda akademik kariyer yapma konusunda uzmanlaşmış eğitimli insan gücüne katkıda bulunacaktır. "

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.